انواع پارچه

انواع پارچه ، بدون شک به نوع الیافی که در پارچه به کار رفته است بستگی دارد. در دنیا، تنوع انواع پارچه بسیار زیاد است و برای دوخت هر لباسی، از پارچه ی مخصوص آن لباس استفاده می شود. مثلا برای مانتو، از پارچه مخصوص دوخت مانتو و برای دوخت لباس مجلسی، از پارچه ای که مخصوص این لباس باشد استفاده می گردد. صد در صد زمانی که برای دوخت لباس خاصی، از پارچه ای که برای آن لباس در نظر گفته شده است استفاده شود، آن لباس بسیار شکیل تر و زیباتر نمایان خواهد شد.

پارچه ها، انوع مختلفی دارند که نخی ، پلی استر ، ویسکوز ، لینن ، لاکرا ، جیر ، چرم ، کتان ، ابریشم ، جین ، ریون ، نایلون ، کرپ ، ساتن ، گاباردین ، اشبالت ، نوبوک ، حریر ، پلاستیک ، پلی یورتان ، لیوسل ، کنف ، آکریلیک ، پلی آمید ، استات ، دورس ، پنبه ، بنگالین ، دانتل ، گیپور ، مخمل ، موهر ، پولیش ، فوتر ، لمه ، کتان کش ، ژاکارد ، مش ، برزنت ، کرباس ، الیاف بامبو ، تریکو ، مرسریزه و … انواع پارچه هایی هستند که در دنیای پارچه بافی وجود دارد. ( البته انواع دیگری از پارچه ها هم وجود دارد که در اینجا ذکر نکردیم) تعدادی از این پارچه ها از الیاف طبیعی بافته می شوند و تعدادی از آن ها از الیاف مصنوعی به دست می آیند.

هر کدام ار این پارچه ها خصوصیت های مخصوص به خود را دارند و هر کدام از آن ها، برای دوخت لباس های خاصی کاربرد دارد. که معمولا افراد عادی شناخت کمی در تشخیص پارچه های خاص دارند و همه افراد تقریبا تعدادی از این پارچه ها را می شناسند و این تعداد هم به لباس هایی که می پوشند بستگی دارد.

هر کدام از انواع پارچه ها، برای اینکه عمر طولانی تری داشته باشند، روش شستشوی خاص خود را دارد. زمانی که می خواهیم از پارچه ای برای دوخت لباس استفاده کنیم باید با روش شستشوی آن نیز آشنا شویم، تا در مدت زمانی که از یک لباس استفاده می کنیم لباسمان ظاهر شکیل تری داشته باشد.

 

انواع پارچه

 

 

, ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست